Art of Therapy

Otizm Anne Baba Okulu (Yüzyüze & Online)

Grup Yürütücüleri: Programın başından sonuna dek ebeveynlere Uzman Psikolog Banu Tortamış Özkaya rehberlik edecek; farklı bakış açılarının dahil olmasının zenginleştirici olacağı oturumlarda da alanında deneyimli diğer uzmanlar ailelere eşlik edecektir.

 

Otizm tanısı almış ya da otizm açısından risk grubunda olduğu düşünülen çocukların aile üyeleri için bu programı oluşturduk. Otizmli bir çocuğun dünyayı nasıl gördüğünü, neyi neden yaptığını anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bu da, onların yakınlarını zorlayıcı durumlar ve baş edilmesi güç duygularla başbaşa bırakabilir. Bu noktada amacımız, grup ortamının destekleyici yapısı içerisinde aileleri güçlendirmek ve ebeveynlerin çocukları ile etkileşimlerini geliştirmek.

 

Kimler Katılabilir?

 

Programımız, okul öncesi dönemde olan 3-6 yaş aralığındaki çocukların ebeveynleri ve diğer bakımverenlerine yöneliktir. Gruplarımıza anne babaların birlikte katılmalarını önemsiyoruz ama bunun mümkün olmadığı durumlarda sadece bir ebeveyne de kapımız sonuna kadar açık. Hatta eğer çocuğun bakımından birinci derecede sorumluysa teyzeler, amcalar, anneanne ve dedelere de…

 

Ne yapacağız?

 

Ailelerin, çocuklarının yaşadıklarına dair merak ettiği pek çok soruya cevaplar bulmaya çalışacağız. Ancak programımız sadece bilimsel bilgi aktarımı ile sınırlı kalmayacak. Ebeveynler, kendi yaşadıklarına benzer süreçlerden geçen farklı aileler ile paylaşımlarda bulunacak. Bu yolculukta yalnız olmadıklarını görecekler. Grup içerisinde her bireyin diğerlerine karşı anlayışlı ve destekleyici olacağı bir atmosferin oluşması en önem verdiğimiz konu olacak.

 

Program boyunca hep birlikte şu konular üzerinde duracağız:

 

  • Otizm nedir? Ne değildir?
  • Çocuklarımızın hangi davranışları bize ne anlatır?
  • Çocukların duyuları ve duyguları nasıl birbirine bağlıdır?
  • Çocuklarımızın kendilerini düzenleme becerilerine nasıl katkıda bulunabiliriz?
  • Çocuklarımızla ortak bir dünya içerisinde yer almamız neden çok önemlidir?
  • Çocuklarımızın karşılıklı etkileşim ve iletişim becerilerini nasıl destekleyebiliriz?
  • Çocuklarımızın dil ve oyun becerilerini nasıl geliştirebiliriz?

 

Toplam 4 ay sürecek programımızda iki haftalık sıklıklarla toplam 8 grup oturumu gerçekleştirilecektir. Katılımcı sayısına bağlı olarak her oturum 90-120 dakika arasında olacaktır. Programa katılmak isteyen ebeveynlerle ücretsiz bir öngörüşme yapılacaktır.

 

Daha fazla bilgi almak ve kayıt yaptırmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

çocuk yas
çocuk yas
çocuk yas