Erken Gelişimsel Müdahale

Çocukların gelişimsel süreçleri öngörülebilir belirli evrelerden geçerek ve her becerinin bir diğerini etkilediği muazzam bir denge içerisinde gerçekleşir. Çocuk gelişimi alanında uzman olmayan bir yetişkin açısından oldukça sıradan ve kendiliğinden görünen bu gelişim süreci boyunca çocuklar duygusal, sosyal, dil, bilişsel ve motor gelişim alanlarında pek çok karmaşık beceriyi edinerek büyürler. Her bireyin gelişimi hem doğuştan getirdiği gelişimsel farklılıklar ve kapasiteler hem de içerisinde yaşadığı dünyanın ona sunduğu imkan, olanak ve sınırlılıklar nedeniyle kendine özgüdür.

Bazı çocukların gelişimsel süreçlerinde erken dönemlerden itibaren göze çarpan bir takım farklılıklar ve sapmalar olabilir. Örneğin bebeklik döneminde göz teması kurmama, sesler çıkarmama, nesneleri elinde tutmama ya da nesnelere işaret etmeme gibi durumlar; daha sonraki aşamalarda beklenen zamanda konuşmanın, yürümenin, anlamlı iletişimin gerçekleşmemesi; okul döneminde ise kavramların kazanılmasında, okuma-yazma ve matematiksel ilişkilerin kavranmasında karşılaşılan öğrenme güçlükleri gözlenebilir. 

Bu tip farklılıklar gözlendiğinde izlenmesini önerdiğimiz sağduyulu yol, paniğe kapılmadan bir uzman görüşüne başvurmaktır. Çocuk gelişimi alanında yetkin bir uzman çocuğunuzun gelişimini bütüncül bir şekilde değerlendirebilir, hangi gelişim alanında hangi düzeyde olduğunu ve varsa desteklenmeye ihtiyaç duyulan alanları tespit edebilir. Günümüzde pek çok gelişimsel gecikme ve sorun, eskisine göre daha erken aşamalarda fark edilmekte ve uygun gelişimsel müdahale programlarıyla oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Burada akılda tutulması gereken altın kural, erken ve yoğun müdahalenin hayat kurtarıcı olmasıdır.

Merkezimizde Gelişimsel Hizmetlere Dair Süreç Nasıl İlerliyor?

Çocuğunuz için girdiğiniz destek arayışınızda bize telefonla ya da email üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer ekibimizden spesifik bir uzman ile görüşmek istiyorsanız doğrudan randevu alabilirsiniz. Eğer başvurunuzda spesifik bir uzman belirtmiyorsanız, bize ulaştıktan sonra iletişim bilgilerinizi alıyoruz. Mümkün olabilecek en kısa zaman aralığında klinik koordinatörümüz sizinle telefonda bir görüşme gerçekleştiriyor. Çocuğunuzu ve ailenizi zorlayan durumlara ilişkin genel bir bilgi aldıktan sonra bir randevu oluşturuyoruz.

İlk görüşmede ebeveynler ile biraraya gelerek (bazı durumlarda çocuklar bulunmadan, bazı durumlarda çocukların da eşlik ettiği şekilde) ayrıntılı bir şekilde öykünüzü dinliyoruz. Bu görüşmede, yaşadığınız güçlüklerin tarihçesini, bunlarla başa çıkabilmek için denediğiniz yöntemleri, çocuğunuzun dünyaya geliş ve büyüme öyküsünü, çocuğunuzun güçlü ve desteklenmesi gereken yanlarını öğreniyoruz. Size daha iyi yardımcı olabilmek için ailenize özgü dinamikleri anlamaya çalışıyoruz.

Daha sonra çocuğunuzun yaşına ve yaşadığı güçlüklere bağlı olarak 1-3 seans arasında değişen bir değerlendirme sürecinde çocuğunuzla görüşüyoruz. Bu süreçte, serbest oyun gözlemi yapıyor ve standart değerlendirme araçları ve testler uyguluyoruz. Değerlendirme süreci tamamlandığında çocuğunuzun gelişimsel düzeyine dair oldukça ayrıntılı bir görüş geliştirmiş oluyoruz. Bu değerlendirmeye dayalı olarak çocuğunuzun hangi becerilerini geliştirmeye çalışacağımızı ve bunu yapabilmek için temel olarak hangi yaklaşımları kullanacağımızı belirliyoruz. Ebeveynlerle, gelişimsel çalışma hedeflerimizi yazılı olarak paylaşıyoruz.

Değerlendirme sürecinin ardından çocuğunuzun ihtiyaçlarına bağlı olarak değişen sayıda seans sayısı ve sıklığı ile gelişimsel müdahale çalışmalarımıza başlıyoruz. Periyodik olarak 4-6 ay aralığında çocuğunuzun gelişimini yeniden değerlendirerek programlarımızı güncelliyor ve düzenli görüşmelerle ebeveynlere çocuklarının gelişimi konusunda aile danışmanlığı vermeye devam ediyoruz.

Merkezimizde Hangi Durumlarla İlişkili Gelişimsel Destek Çalışmaları Yürütüyoruz?

Merkezimizde, otizm, iletişim güçlükleri ve gecikmiş konuşma başta gelmek üzere tüm gelişimsel alanlarda destekleyici müdahale çalışmaları uyguluyoruz.

Merkezimizde Hangi Gelişimsel Müdahale Yaklaşımlarını Kullanıyoruz?