Art of Therapy

Çocuk Yogası Grubu

Grup Yürütücüsü: Ergoterapist Simge Yıldırım

 

3-5 ve 5-7 yaş aralığındaki çocukların duyusal işlemleme becerileriyle dil gelişimlerini destekleyecek aktivitelerden oluşan grubumuzda çocuklarınızın eğlenerek gelişmelerini hedeflemekteyiz. Temel amacımız, günlük yaşam aktivitelerine katılımın en önemli faktörlerinden olan iletişim ve dil becerileri ile duyusal işlemleme becerilerini desteklerken grup içerisinde olabildiğince eğlenmek olacak.

 

5-8 yaş grubu çocuklara yönelik çocuk yogası grubumuzda; klasik yoga uygulamasında yer alan nefes (pranayama), duruş (asana), meditasyon ve gevşeme (savasana) tekniklerini; çocukların bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak uyarlayacağız. Bu teknikleri hikaye anlatımı, oyun ve drama teknikleri ile destekleyerek çocukların verimli ve eğlenceli vakit geçirmesini hedefliyoruz.

 

Grupların genel akışı; ısınma, asanalar, nefes egzersizleri, meditasyon, oyunlar ve gevşeme şeklinde olacaktır.

 

Gelişimsel düzeylerine uygun bu teknikler sayesinde çocuklar; disiplin, özgüven, eğlence ve sorumluluk duygusu edinirler. Aynı zamanda çocukların esneklik, denge, koordinasyon, postür, motor planlama ve motor becerilerinin desteklenmesi de hedeflenmektedir. Çocuk yogası; duyuları kullanarak vücut farkındalığını artırır, doğru nefes teknikleri ile stres, kaygı, korku ile başa çıkmayı sağlar ve odaklanma yeteneğini geliştirir. Sosyal ve kişisel farkındalık, bedeninin ve kendi sınırlarının ve potansiyelinin farkına varma becerilerini destekler. Grup çalışması olması sayesinde çocukların yeni fikirler üreterek problem çözme becerilerini geliştirir ve en önemlisi çocukların rekabet olmayan bir ortamda eğlenerek iş birliği kurması için fırsat yaratır.

 

Gruplarımız 4 hafta sürecektir. Her grup oturumu 60 dakikadır.

 

Her haftanın teması, program akışı ve kazanımları ile ilgili bilgiler sizlere iletilecektir. Grup sonunda oyun önerileri ve gelişimi destekleyici stratejiler sizlerle paylaşılacaktır.

 

Daha fazla bilgi almak ve kayıt yaptırmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

çocuk yas
çocuk yas
çocuk yas