Art of Therapy

Ben de Özelim

Grup Yürütücüleri: Uzman Psikolog Banu Tortamış Özkaya ve Klinik Psikolog Melisa Tortamış Ak

 

Kardeş Destek Gruplari (7-12 Yaş)

 

Özel gereksinimli kardeşi olan 7-12 yaş aralığındaki çocukların, kendilerine benzer yaşantıları olan başka çocuklarla tanışmaları ve kaynaşmaları için sosyal destek grupları düzenliyoruz.

 

Bu gruplarda, çocuklar özel gereksinimli bir kardeşle birlikte büyümenin olumlu ve zor yanları üzerine konuşma fırsatına sahip olacaklar. Aynı zamanda eğlenceli zaman geçirecekler. Gruplara katılan çocuklar birlikte oyun oynayacak, sanat etkinlikleri yapacak, yemek yiyecek ve yeni arkadaşlar edinecekler. Akran desteğinin yanı sıra, sosyal destek gruplarına katılan çocuklar kardeşlerinin özel gereksinimleriyle ilgili daha fazla bilgi edinme fırsatına da sahip olacaklar.

 

Bu grupları neden düzenliyoruz?

 

Özel gereksinimli kardeşi olan çocuklar anne-babalarına ya da arkadaşlarına bile ifade etmekte zorlandıkları duygulara sahip olabilirler. Kardeşlerinin yaşadığı öğrenme güçlükleri nedeniyle üzgün; kardeşlerinin sergilediği davranış problemleri, ailenin birlikte keyifli zaman geçirme fırsatlarını azalttığı için kızgın; kardeşleri uzun süren bir öğrenme sürecinin sonunda bir beceriyi gerçekleştirmeyi öğrendiği için gururlu hissedebilirler. Düzenleyeceğimiz sosyal destek gruplarında çocuklar bu ve benzeri duygularını, kendilerini gerçekten anlayan diğer çocuklarla paylaşma olanağı bulacaklar.

 

Gruplar, yeterli katılımcı sayısına ulaşıldıktan sonra başlayacak şekilde ayda bir yapılacaktır. Katılımcı sayısına bağlı olarak her oturum yaklaşık 120 dakika sürecektir. 8 aylık bir süre zarfında toplam 8 grup oturumu düzenlenecektir. Ayrıca program kapsamında ebeveynlere yönelik ücretsiz bir atölye çalışması da yapılacaktır.

 

Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt için lütfen bizimle iletişime geçin.

çocuk yas
çocuk yas
çocuk yas